valency
27 اسفند 1401 - 01:05

این طلبه در منطقه‌ای حاشیه‌نشین، معتادان و کوره‌خواب‌ها را نجات می‌دهد+عکس

حاج آقا سعید می‌گوید: فقر و بی‌خانمانی در شهرک چهارده معصوم (س) کرمان بیداد می‌کند؛ تا جایی‌که حدود ۵۰۰ کوره خواب در این محله جمع می‌شدند و بناست با همکاری مسئولین، گرمخانه‌ای در مجاورت مسجد برای آنان ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، فعالیت در منطقه‌ای که فقر و محرومیت در آن بیداد می‌کند و به شدت در معرض آسیب اجتماعی است، دشواری‌های خاص خودش را دارد و تصمیم گرفتن برای سکونت به همراه خانواده در چنین محیطی به مراتب دشوارتر است. زمستان امسال برای حجت الاسلام سعید و خانواده‌اش متفاوت‌تر از هر سال دیگر گذشت. رفتن به جنگ سرما با استفاده از بخاری نفتی، حس سوار شدن بر ماشین زمان و رفتن به دهه‌های گذشته را برای انسان تداعی می‌کند.


حجت‌الاسلام یاسر سعید امام محله شهرک چهارده معصوم (س) 

اگر به این محله نیامده بودم، عمق درد و محرومیت را درک نمی‌کردم

حجت الاسلام یاسر سعید، متولد سال ۱۳۶۴ و اهل استان کرمان است که حدود ۱۰ ماهی است در شهرک چهارده معصوم (س) واقع در یکی از مناطق حاشیه‌نشین کرمان ساکن و مشغول به فعالیت است. او می‌گوید: «اگر در چنین منطقه محرومی ساکن نمی‌شدم و از نزدیک نظاره‌گر مشکلات مردم نبودم، هرگز نمی‌توانستم عمق درد و محرومیت اهالی این محله را درک کنم.» حالا اما با پیگیری‌های مجدانه او، بسیاری از مشکلات مردم این منطقه حل شده است.

منطقه‌ای حاشیه‌نشین که امکانات اولیه زندگی را ندارد

او در محله‌ای فعالیت دارد که حدود سه هزار نفر جمعیت دارد، اما فاقد ساده‌ترین و در عین حال ضروری‌ترین امکانات لازم برای زندگی است؛ نه آب و نه گاز، حتی مدرسه‌ای هم در این شهرک وجود ندارد و به حدی در محرومیت به سر می‌برد که هیچ ارگانی زیربار مسئولیت این منطقه و مشکلات آن نمی‌رود.


پیگیری رفع مشکلات محله از مسئولان استانی

هنوز از نفت برای گرمایش استفاده می‌کنیم

عمق فاجعه، استفاده از نفت در این منطقه است که اهالی آن حتی امسال برای دریافت سهمیه نفت هم دچار مشکلاتی شدند و شرکت نفت در زمستان سال جاری برای اعطای نفت به خانواده‌ها، خواستار اعلام کدپستی منازل شد؛ از این رو عمده منازلی که بدون مجوز ایجاد شده و فاقد کدپستی بودند، برای دریافت سهمیه خود با مشکلاتی مواجه شدند که این مشکلات با پیگیری و نامه‌نگاری‌های این امام محله برطرف شد.

مسجد محله در حال ساخت است

حاج آقا سعید از زمان حضور خود در این شهرک، برای حل تک تک مشکلات موجود در این منطقه دوندگی کرده است و حتی در سفر رئیس جمهور به کرمان، نامه‌ای برای رفع مشکلات این منطقه به دست نماینده او رساند تا از آن پس رفع مسائل و معضلات این منطقه در دستور کار مسئولان قرار گیرد. از دیگر اقدامات این امام محله، ساخت مسجدی مناسب در این شهرک بوده است؛ او زمینی را در نظر گرفت که در مرحله گودبرداری است.


رفع مشکلات معابر محله با همت مردم

با کمک مردم، مشکل معابر را حل کردیم

از دیگر مشکلات منطقه روشنایی آن بود که این امام محله با جمع‌آوری مبالغی از مردم، لامپ‌هایی خرید و جلوی درب منازل نصب کرد و با این شیوه مشکل روشنایی کوچه‌ها را برطرف ساخت. همچنین مشکل خاکی بودن کوچه‌ها و نبو معابر مناسب نیز با کمک اهالی برطرف شد. او در این باره می‌گوید: «وقتی باران می‌بارید، عابر پیاده تا زانو در آب فرو می‌رفت؛ برای حل این مشکل از هر خانه مبالغی جمع آوری و شن خریداری شد و کوچه‌ها به‌وسیله این شن‌ها پُر شد و وضعیت آن نسبت به گذشته تا حد زیادی بهبود یافت.»

با مشارکت سپاه و خیرین، مشکل آب روستا تاحدودی حل شد

در تابستان نیز مردم این منطقه با نبود آب دست و پنجه نرم می‌کردند. با مشارکت سپاه و بسیج سازندگی و دفتر تسهیلگری استانداری و یکی از خیرین، ۱۱ تانکر ۵ هزار لیتری تهیه شد و در ابتدای هر کوچه شهرک قرار داده شد تا بخشی از مشکل کمبود آب را برای خانواده‌ها جبران کند.

۵۰۰ کوره خواب از منطقه رفتند

حاج آقا سعید می‌گوید: «فقر و بی‌خانمانی در این منطقه بیداد می‌کند و به منطقه کوره‌ها معروف شده است؛ تا جایی‌که حدود ۵۰۰ کوره خواب از اطراف کرمان در این محله جمع می‌شدند و شب‌ها را در این منطقه به سر می‌بردند. با دریافت حکم قضایی از دادگستری این کوره‌ها را صاف و پاکسازی کردیم و بدین شیوه متکدیان جمع‌آوری شدند.»

اکنون با پیگیری‌های او و با همت معاون سیاسی استانداری کرمان، بنا شده گرمخانه‌ای در مجاورت مسجد ایجاد شود و تعدادی پتو نیز خریداری شده تا کارتن‌خواب‌ها شب‌ها را در این مکان بگذرانند و در کوچه و خیابان‌ها سرگردان نشوند.

۱۸ معتاد به زندگی برگشتند

حجت‌الاسلام سعید، افزون بر این کمپ‌هایی را نیز آماده کرده تا به ترک معتادان کمک کند که تاکنون حدود ۱۸ نفر را به این کمپ‌ها معرفی کرده تا آن‌ها را از معضل اعتیاد و آسیب‌های ناشی از آن نجات دهد.

توزیع ۳ هزار بسته معیشتی و پوشاک در ۱۰ ماه میان نیازمندان

در زمینه اشتغال نیز اقداماتی انجام شده؛ از قبیل ایجاد مشاغل خانگی در زمینه پته‌دوزی. علی‌رغم کمبود امکانات، اقدامات متنوعی برای رفاه و آسایش اهالی این منطقه در زمینه‌های مختلف فراهم شده است. در این ۱۰ ماه که حاج آقا سعید در این منطقه سکونت پیدا کرده است، با پای کار آوردن خیرین، بالغ بر ۳ هزار بسته معیشتی و مقداری پوشاک میان خانواده‌ها توزیع شده است. او همچنین با رایزنی مؤسسه خیریه کوثر به ۱۲ نفر از کسانی‌که توان مالی نداشتند، ماهانه اقلام ضروری زندگی و همچنین کمک نقدی یک میلیون تومانی اهدا می‌کند.

کشاورززاده بودم و به همین دلیل پای در راه کمک به نیازمندان گذاشتم

حاج آقا سعید تا قبل از استقرار در این منطقه به همراه گروه جهادی برای خدمت‌رسانی به مناطق مختلف سفر می‌کرد و خدماتی را به محرومین ارائه می‌داد. او توفیقات خود در خدمت‌رسانی به مردم را مرهون زحمات پدرش می‌داند و در این زمینه می‌گوید: «پدرم کشاورز است و همواره تلاشش این بود که نان حلال در سفره ما بگذارد؛ این مهم‌ترین علت قرار گرفتن من در این مسیر ارزشمند است.»

همسرم پا به پای من در حال خدمت است

او البته همراهی همسرش را نیز یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت خود در این مسیر می‌داند و می‌گوید: «همسرم طلبه و همسو با من است؛ تاکنون با هر شرایطی کنار آمده و هیچ‌گاه گله‌ای نسبت به نوع و شرایط زندگی ما نداشته و حالا برای خدمت در این منطقه حاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر، مثل همیشه با من همراه شده و اکنون نیز با کمترین امکانات و بیشترین مشکلات ساکن اینجا شده‌ایم؛ منطقه‌ای که کمتر کسی حاضر به زندگی در آن می‌شود.»

تاکنون وعده‌هایی از سوی مسئولان ذی ربط، مبنی بر حمایت برای بهبود شرایط زندگی در این منطقه دریافت کرده که هیچ یک تاکنون عملی نشده است و حتی ساده‌ترین اقدامات که فراهم کردن نفت برای خانوارهای منطقه بود با پیگیری و همت این امام محله دلسوز و بدون حمایت ارگانی انجام شده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1098340